425 dla TBG

„425 dla TBG” to akcja społeczna wymyślona przez grupę Doliny Smaku. Główny cel wszystkich wydarzeń łączy w sobie budowanie marki, tożsamości Tarnobrzega  i promocje potencjału jaki drzemie w ludziach. 425. rocznica lokacji miasta wydaje się doskonałym pomysłem, aby pochwalić się tym, co w mieście mamy najcenniejsze.

Do współudziału w akcji „425 dla TBG” Dolina Smaku zaprasza wszystkie organizacje, firmy instytucje, mieszkańców, którzy chcieliby w sposób wyjątkowy uczcić 425. urodziny Tarnobrzega.

Swoimi pomysłami chcemy „zaszczepić” pasjonatów fotografii, dziennikarzy, filmowców, artystów, przedsiębiorców, dzieci, młodzież, nauczycieli, sportowców, przedstawicieli gastronomii i wszystkich, którzy chcieliby zaangażować się we wspólne przygotowanie imprez i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, sportowych.

425 INICJATYW NA 425 LAT TARNOBRZEGA

Akcję „425 dla TBG”, Dolina Smaku zainauguruje 8 czerwca 2018 r. rozpoczynając   w ten sposób tegoroczne obchody Dni Tarnobrzega.

Zwróciliśmy się do przedstawicieli władz Tarnobrzega z naszym pomysłem    i otrzymaliśmy pełną aprobatę i deklaracje współorganizacji  tarnobrzeskiego dnia. Urząd Miasta Tarnobrzega odpowiada za przygotowanie logistyczne m.in., scenę, nagłośnienie, ochronę, zaś Dolina Smaku za realizację swoich pomysłów – podkreśla Monika Zając, prezes stowarzyszenia.

Piątek 8 czerwca będzie dniem tarnobrzeskim, poświęconym twórczości lokalnych artystów, muzyków, ale nie tylko. Tarnobrzeskie urodziny na placu zamkowym w ogrodach dzikowskich rozpocznie polonez na 425 par. Do udziału w nim Dolina Smaku zaprasza wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. – Zaproszenia będziemy kierować do instytucji, gospodarzy województwa, ościennych miast i gmin oraz osób związanych z Tarnobrzegiem. Proponujemy, aby grupy zawodowe tj. policja, ratownicy medyczni, wojskowi, straż miejsca, straż pożarna zatańczyli poloneza w swoich strojach służbowych. Mieszkańców, zaś zachęcamy do ubrania strojów z epok. Ubrania mogą mieć akcenty lasowiackie, ale także mile widziane stroje stylizowane na modę z przełomu lat XV-XVI wieku – wyjaśnia wiceprezes Doliny Smaku, Małgorzata Rokoszewska-Ćwiękała.

Tego dnia Dolina Smaku planuje ugotować 425 porcji zupy.   Jaką potrawę powinni mieszkańcy zasmakować na 425 urodziny miasta? Tego jeszcze nie wiemy, ale mamy nadzieję, że w wybraniu potrawy, pomogą nam mieszkańcy i sami zaproponują danie na miarę miejskich urodzin. Wszystkie propozycje można zgłaszać poprzez FB Doliny Smaku i akcji 425 dla TBG. Do wspólnego gotowania zupy zaprosiliśmy najlepszych szefów kuchni z lokalnych restauracji – opowiada Monika Zając.

To nie koniec! Dla dzieci i młodzieży animatorki Doliny Smaku: Iwona Ćwik, Anna Piątek Anna Jurek, Agata Gorycka i Mateusz Załuska wraz z wolontariuszami przygotują zabawy, w które kiedyś bawili się nasi dziadkowie.

Wieczorem specjalnie dla uczestników urodzin Bogdan Myśliwiec, Piotr Czepiel, Piotr Duma, Piotr Śledziona i Krzysztof Trościński  zaproszą na seanse filmowe, w których będą wyświetlone najciekawsze filmy o Tarnobrzegu. Wyświetlona zostanie również prezentacja fotografii z najładniejszymi zakątkami Tarnobrzega.

Do stworzenia wirtualnej tarnobrzeskiej galerii złożonej z 425 zdjęć panowie z Doliny Smaku zapraszają wszystkich miłośników fotografii. Wystarczy przesłać zdjęcia wraz ze zgodą na ich publikację na adres milowy: stowarzyszenie.dolinasmaku@gmail.com.

Kto zna tarnobrzeskich dolinowców, ten wie, że pomysłów im nie brakuje. Wśród wielu inicjatyw przewidzianych na ten rok są m.in. wystawy prac artystów, ale także uzdolnionej młodzieży, publikacje tj. „425 tarnobrzeskich potraw”, czy też 425 ciekawostek architektonicznych i nie tylko”, a także wiele eventów podkreślających wyjątkowy charakter miasta.

Wszystkie akcje będziemy chcieli podsumować na tegorocznej Nocy Smaków, którą chcemy przygotować końcem listopada – obiecuje Monika Zając.

Czy uda się zorganizować, aż 425 inicjatyw i przekonać mieszkańców do pomysłów Dolinowców? Czas pokaże, póki co grupie, która od kilku lat angażuje się w społeczne życie miasta, zapału do pracy nie brakuje.

Współorganizatorem wydarzeń organizowanych w dniu 8 czerwca, jest Urząd Miasta Tarnobrzega, impreza została objęta honorowym patronatem p.o. Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

 

 

Monika