Mazurkowe warsztaty (29 marca 2014 r.)

mazurkiMazurkami pachniało u nas już na jakiś czas przed świętami. I to iloma! Dla grupy blisko trzydziestu dzieci – uczestników Oazy Modlitwy dla Dzieci Bożych, która gościła w parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu, zorganizowałyśmy kulinarne warsztaty. Na czas tuż przed Wielkanocą nie mogłyśmy wybrać innego tematu niż mazurki właśnie. Do pracy z dziećmi zdecydowałysmy się na kruche spody bez wykorzystania jaj. Do tego nie tradycyjne siekane, a ucierane. Polecamy bardzo. Kruchutkie, bardzo delikatne, ale mimo wszystko łatwe do krojenia na porcje, maślane ciasto jest doskonałą bazą na mazurkowe szaleństwo.
Mazurkowy kruchy spód ucierany

Składniki:
150 g miękkiego masła
70 g drobnego cukru, ewentualnie 60 g cukru pudru
150 g mąki pszennej
75 g mąki ziemniaczanej

Ilość składników wystarczy do upieczenia mazurka w formie o wymiarach około 33 cm x 26 cm, lub kilku mniejszych, mogą być o różnych kształtach, np. jajka.
Masło utrzeć mikserem razem z cukrem do białości. Dodać przesiane mąki. Miksować chwilę do połączenia składników, następnie wygniatać dłonią łącząc składniki w kulę. Zawinąć ciasto w folię i włożyć do lodówki na około 15 minut. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Schłodzone ciasto rozwałkować (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, ważne, by ten na spodzie był trochę wiekszy niż blaszka) na placek o grubości około 0,5 cm. Oderwać papier z góry, razem z papierem, który jest pod ciastem przenieśc na blaszkę. Dopasować ciasto do blaszki, z odciętych kawałków ciasta zrobić dekoracyjny rancik. Jeśli zostało na tyle ciasta można z niego wyciąć liście, płatki, łodyżki i ułożyc na placku w kształcie kwiatka.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec do 30 minut – ma nabrać lekko złotego koloru (z naciskiem na „lekko”). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. Mazurki możemy polać masą kajmakową, gotową, lub domowej roboty, czekoladą roztopioną z dodatkiem śmietany kremówki. Doskonale smakuje z dżemem pomarańczowym i białą czekoladą. Mazurki dekorujemy dowolnie – bakaliami, kruszoną lub tartą czekoladą.

Polecamy też przepis na tradycyjny kruchy spód siekany

Składniki:

170 g mąki pszennej
80 g mąki ziemniaczanej (ew. 120 g mielonych orzechów)
50 g cukru
150 g masła zimnego pokrojonego na kawałeczki
1 jajko

Do miski przesiać maki, lub tylko pszenną, jeśli dajemy orzechy. Do mąki dodać pozostałe składniki, bez jajka. Posiekać, lub rozetrzeć palcami aż powstanie drobna kruszonka. Dodać jajko i szybko zagnieść ciasto. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 30 minut. Dalej postępujemy jak z ciastem z poprzedniego przepisu.

Monika