Szczodroki na Święto Trzech Króli

szczodrolkibulkiDzień Trzech Króli nazywano szczodrym, stąd też pewnie nazwa placków – „szczodraki”/„szczodroki”. Szczodroki były wypiekane w całej Polsce, miały one różne kształty, smak i nadzienie. Zazwyczaj robiono je z ciasta drożdżowego lub chlebowego, mąki białej lub mieszanej. Podawane były z nadzieniem lub bez. To co znalazło się w środku szczodroka zależało od tego jaki był rok. Gdy urodzajny pieczono duże placki i nadziewano je serem, mięsem, kapustą, grzybami lub powidłami oraz makiem. Jeśli był rok biedny przygotowywano małe często bez żadnego nadzienia bułeczki.
Szczodroki przybierały różne kształty: rogala, plecionego warkocza, gwiazdy, a nawet korony – ich smak i wygląd zależał od pomysłu i kunsztu kulinarnego każdej gospodyni.
Placki zgodnie z tradycją przygotowywano w przeddzień Święta Trzech Króli. Rozdawano je dzieciom, gościom i kolędnikom – wszystkim, którzy tego wesołego i radosnego dnia odwiedzili domostwo.
Z reguły osoby, które obdarowywały innych, ale też Ci, którzy otrzymywali szczodroki „błogosławiły na Nowy Rok”, czyli składały życzenia. Życzono sobie zdrowia, szczęścia pomyślności, urodzaju, dostatku i oczywiście błogosławieństwa Bożego. Życzenia te często zabawne i wesołe układano w zgrabne rymowanki.

Szczodroki na Święto Trzech Króli
Wydruk przepisu
Szczodroki na Święto Trzech Króli
Wydruk przepisu
Składniki
Porcje: z porcji wychodzi około 30 bułeczek
Sposób przygotowania
  1. Robimy zaczyn. Drożdże należy utrzeć z cukrem, dodać 1 łyżkę mąki oraz około ¾ szkl. wody. Zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce, gdy podwoi swoją objętość będzie gotowe do użycia. Do miski wsypujemy pozostałą mąkę, wodę, roztopine masło, sól i zaczyn. Wszystko dokładnie wyrabiamy do momentu, aż ciasto będzie odchodziło od ręki. Gotowe przykrywamy ściereczka i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 60 min. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, należy je jeszcze raz przez około 1 min. wyrabiać. Gotowe ciasto dzielimy na części i formujemy np. wałeczki, a z nich precle lub ślimaki. Bułeczki można wykonać w kształcie serduszek, gwiazdek lub w innych ulubionych. Można też napełnić je ulubionym nadzieniem: serem, konfiturą itp. Bułeczki o dowolnym kształcie smarujemy jajkiem i posypujemy np. kminkiem, makiem, solą morską, sezamem lub czarnuszką itp. Szczodroki pieczemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia około 15 min w temperaturze około 200°C. Upieczone bez posypki można posmarować roztopionym masłem i obsypać cynamonem z cukrem (najlepszy drobny do wypieków lub wystarczy cukier kryształ zmiksować).
Udostępnij ten przepis
Powered byWP Ultimate Recipe

Monika