Setki par zatańczyło urodzinowego poloneza

Czapki z głów tarnobrzeżanie!!! Jesteście niesamowici!!!

Polonez na kilkaset par rozpoczął świętowanie 425. Wielkich Urodzin Miasta Tarnobrzega. Historyczne wydarzenie miało miejsce 8 czerwca 2018 r. na terenie Parku Dzikowskiego. Jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie Dolina Smaku.

Miało być uroczyście i radośnie i tak właśnie było! Tarnobrzeżanie przyjęli zaproszenie do udziału w „Polonezie na 425 par” i przed skąpanym w słońcu Zamkiem Dzikowskim zatańczyli go tak pięknie, że nie dało się ukryć wzruszenia. Inicjatorzy wydarzenia wybrali na ten wyjątkowy moment utwór Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Nieprzypadkowo, bo właśnie na Zamku Dzikowskim, rękopis narodowej epopei znalazł przed laty bezpiecznie schronienie.

Wielobarwny szpaler poprowadziły dzieci z tarnobrzeskimi flagami. Za nimi ustawiło się kilkaset par, które pod batutą Małgorzaty Chmielowiec ze Szkoły Tańca Tango i wsparciem Bożeny Pandury najpierw zatoczyły okrąg parkowymi alejkami, a potem łącząc się w dwójki i czwórki przeszły po trawiastym dywanie na wprost wejścia głównego Zamku Dzikowskiego. Uczestnicy poloneza połączyli się także w czwórki, zrobili dwa tunele, a na koniec każda z pań zatańczyła wokół swojego partnera.

Udział w polonezie mocno zaznaczyli tarnobrzescy niepełnosprawni, którzy nie bacząc na to, że poruszają się na wózkach trzymali na równi z innymi tempo poloneza do ostatniego taktu. Na koniec, zgromadzona licznie publiczność, nagrodziła tancerzy zasłużonymi brawami, a organizatorzy zaprosili do pamiątkowej fotografii.

Wszyscy uczestnicy tej wyjątkowej w historii miasta inicjatywy wpisali się do kroniki, która w ciągu kolejnych tygodni wzbogaci się o opisy wszystkich wydarzeń zorganizowanych w ramach inicjatywy „425dlaTbg”, a następnie zostanie zdeponowana w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Dodatkową atrakcją, która uświetniła Wielkie Urodziny Miasta Tarnobrzega były przygotowane w liczbie dwa razy 425 kotyliony wykonane przez Dom Pobytu Dziennego i Warsztaty Terapii Zajęciowej przy PSONI oraz Warsztat Terapii Zajęciowej przy parafii MBNP. A także 425 kartek z dobrymi życzeniami wykonanych przez dzieci z tarnobrzeskich szkół i przedszkoli.

Tarnobrzeżanie pokazali nie tylko, że potrafią się cudownie bawić, ale także jak różnorodną i kreatywną stanowią społeczność i udowodnili, że ze swojego 425-letniego miasta są po prostu dumni.

Jako pomysłodawcy „Poloneza na 425 par” wszystkim, którzy przyszli zatańczyć i zobaczyć ten wyjątkowy taniec z całego serca dziękujemy.

Jeśli się podobało i chcielibyście to kiedyś powtórzyć, dajcie nam znać.

Z Waszym udziałem uda się wszystko. A my obiecujemy, że spróbujemy zaskoczyć Was nowymi pomysłami. Jeszcze raz dziękujemy. Czapki z głów tarnobrzeżanie!!!!!

Ekipa Doliny Smaku

Monika