Warsztaty kulinarne na Dzień Dziecka (1 czerwca 2013 r.)

pizzaPodrzucanie, czasem z lądowaniem na głowie, ciasta na pizzę, „ujarzmianie” kanapek, fantazyjne przygotowywanie naleśników. Takie zadania czekały na małych mistrzów kuchni, którzy skorzystali z naszego zaproszenia (Gastro Team, portalu dolinasmaku.eu) i w przededniu Dnia Dziecka uczestniczyli w organizowanych po raz pierwszy w Tarnobrzegu Warsztatach Kulinarnych dla Dzieci.

To była prawdziwa kulinarna przygoda, pełna niesamowitych smaków i cudownych zapachów, która do Środowiskowego Domu Kultury przyciągnęła małych przyszłych „masterchefów”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję podglądać najlepszych i od nich uczyć się tajników sztuki kulinarnej. Pod okiem kucharzy z Gastro Team, Marka Łukasiewicza i Krzysztofa Jurka, uczyli się przygotowywania ciasta naleśnikowego, przekonali, że w bardzo krótkim czasie można przygotować znakomity, zdrowy obiad ze świeżych warzyw, czyli przeszli kurs przygotowywania ratatouille. Wystarczyło też czasu do zgłębiania zasad serwowania przystawek oraz ozdabiania różnych sałat i potraw. Kucharze zaprezentowali jak robić róże i gwiazdy z pomidorków, czy spirale z ogórków. Dzieciaki bacznie się wszystkiemu przyglądały zasypując starszych kolegów kucharzy mnóstwem pytań.
Ale pytania padały też z drugiej strony. Organizatorzy zadbali bowiem nie tylko o stronę szkoleniową warsztatów, ale też o konkursy z nagrodami. Dzieci dzieliły się swą wiedzą, między innymi dotyczącą składu ciasta naleśnikowego, toczyły dyskusje, czy ciasto na pizzę robi się z mlekiem, czy jednak na wodzie. Najtrafniejsze odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami.
Oceniane były też osiągnięcia kulinarne. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie komponowały i przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki oraz naleśniki. Obie potrawy oceniało jury pod uwagę biorąc nie tylko dobór składników, ale i wygląd potraw. Nagroda główna – Kolacja na Dworze Ordynata w Stalowej Woli, na którą zaprasza szef tamtejszej kuchni Marek Łukasiewcz, trafiła do rodziny Kułagów. Siostrzane trio zdobyło najwięcej punktów.
Wiele radości sprawiło dzieciom wspólne, już pozakonkursowe, przygotowywanie pizzy, a śmiechu co niemiara dostarczył kurs podrzucania ciasta. Oczywiście gotowe pizze, jak i wszystkie przygotowywane przez dzieci dania można było od razu smakować. Warsztaty uświadomiły dzieciom, jak wiele radości może dostarczać wspólne przygotowywanie posiłków, ale i wspólne ich spożywanie. Co więcej, nauczyły też racjonalnego wykorzystania żywności, czym wpisały się w kampanie organizowane przez Tarnobrzeski Bank Żywności.

fot. Bogdan Myśliwiec

 _MG_9780 _MG_9787 _MG_9802 _MG_9816 _MG_9843 _MG_9856 DSC_9504 DSCF2130

Monika